reklama

Niekedy menej je viac.

Je vždy dôležité, aby sa deti venovali nespočetnému množstvu aktivít? Niekedy menej je pre ich zdravý vývin viac.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Deti majú okrem aktivít v poškolskom klube aj mnoho iných krúžkov, ktoré navštevujú. Jeden z nášho tímu si každý deň oblečie reflexnú vestu, dostane vysielačku a usadne k stolu s ´free play´(voľnou hrou), kde sa z neho stáva logista, ktorý okrem dozerania na deti, podporovania ich v hre, či konverzovania s nimi, robenia akejsi spojky medzi vonkajšou aktivitou v prípade potreby zvolávania detí dnu pri vyzdvihovaní rodičmi/navštevovaním krúžkov, či v prípade zranenia, organizuje, aby sa deti v správny čas dostali na správne krúžky, ktoré v škole po obede prebiehajú, ako aj tvorí styčný bod medzi prichádzajúcimi rodičmi a deťmi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento človek v žltej veste má prehľad takmer o všetkom, čo sa v dané poobedie deje v poškolskom klube, kde sa každé z osemdesiatich detí nachádza, hoci by malo ísť len o návštevu toalety, akú aktivitu si v rámci poškolského klubu v daný deň vybralo, kto ju vedie, či má dieťa nejaký krúžok v daný deň, či ich je dokonca niekoľko.

Niektoré deti navštevujú krúžok každý deň, niekedy dokonca hneď niekoľko. Postupom času si deti vytvárajú pozitívny vzťah k zamestnancom, ktorí s nimi trávia takmer každé poobedie a stávajú sa pre nich nie len autoritou ale aj kamarátmi. Práve v časoch free play mám aj ja možnosť s deťmi sa viacej porozprávať, pretože nie je mojou úlohou viesť organizovanú aktivitu, kde som väčšinou príliš zaneprázdnená organizáciou, pomáhaním a vysvetľovaním, čo kedy a ako kde prilepiť, aby decká na konci takejto organizovanej hodiny mali v rukách hmatateľný výsledok v podobe nejakého umeleckého výtvoru (samozrejme v prípade vnútornej umeleckej aktivity).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nie raz niektoré deti prídu so slzami na kraji, že oni nechcú ísť na krúžok, že by radšej išli hrať von vybíjanú, oktopus, či inú variáciu športovej hry, či sa pridali k skupine experimentujúcej s vodovými farbami alebo kreslili na sklo. Niektoré sú zase natoľko unavené z uplynulého školského dňa, že by sa len jednoducho rady hrali s legom na koberci, miesto chodenia na karate, či šach.

Raz takto za mnou počas olovrantu prišiel chlapec so slzami v očiach, že vonku sa dnes hrá jeho obľúbená aktivita, ale on musí ísť na plávanie, ktoré ho nebaví. Snažila som sa ho povzbudiť, že hra ktorú má rád bude isto na programe zase v iný deň, ale žiadne upokojenie neprišlo, nakoľko mi vymenoval neskutočný počet ďalších krúžkov, ktoré takmer každý deň navštevuje a tým pádom sa mu veľmi málo podarí ísť na aktivity, ktoré sa v rámci poškolského klubu konajú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nezostávalo mi nič iné, len mu povedať, že sa musí o tom porozprávať so svojimi rodičmi, na čo bola jeho reakcia ´ale oni by boli zo mňa sklamaní´. Zrazu ma pichlo pri srdci, onemela som a uvedomovala si, že chlapec sa práve teraz vo svojom detskom svete učí o sebe pochybovať a nikdy sa nebude cítiť, že robí dosť, pretože očakávania jeho rodičov sú nastavené privysoko.

Určite je pozitívne, aby sa deti venovali rôznorodým aktivitám a tým pádom rozvíjali každé zákutie svojho mozgu, cez šport, logickú stimuláciu, umenie, hudbu, ale súčasne je dôležité dbať aj na ich oddych a takzvané nič nerobenie, či len prosté hranie sa, pretože aj mozog si musí občas oddýchnuť, aby nemusel neustále zapájať oblasť, kde sa od neho vyžaduje permanentná pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rovnako nie každé dieťa potrebuje a vyžaduje nespočetné množstvo aktivít, sú deti, ktoré sú takýmto spôsobom stimulované, ale aj také, ktorým z toho výhody neplynú, ale skôr sú viac frustrované a unavené. Nehovoriac o pocite nedostatočnosti, ak nevynikajú, nerobia toľko ako by si ich rodičia želali.

V inom prípade malá prváčka taktiež bývala veľmi unavená, rada trávila čas na umeleckých aktivitách, aby si po náročnom dni oddýchla, lenže na programe bolo pre ňu karate. Po niekoľkých razoch, kedy s plačom aktivitu v strede jej priebehu opúšťala, sa rodičia rozhodli, že s krúžkami predsa len počkajú, pretože to je pre malú slečnu zrejme priveľa.

Niekedy menej je viac, počúvajme deti, oni samé nám dávajú najavo smer ktorý je pre nich najvhodnejší. Samozrejme treba rozlišovať individuality detí, ale aj individuálne situácie, pretože občas ide o skutočné škodenie mladému jedincovi, kde inokedy, ide len o prostú lenivosť a takéto dieťa naopak potrebuje len trocha postrčiť.

Eva Chmelíková

Eva Chmelíková

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Žijem v Škótsku, už takmer desaťročie. Maľujem a tvorím a venujem sa terapeutickému poradenstvu pre deti a dospelých, v ktorom okrem tradičných teórií často používam kreatívny prístup k terapii. Pred a počas štúdia ma život zavial medzi deti v škôlke, škole bežnej či špeciálnej, pracovala som aj s deťmi v autistickom spektre. Čím dlhšie a do väčšej hĺbky sa venujem terapii uvedomujem si, že osveta o duševnom zdraví má stále svoje rezervy a tak tu zdieľam malé úlomky z tohto prostredia, zrejme aby som prispela k búraniu stereotypov a predstáv o tomto odvetví a aby sa tak raz stalo prístupnejšie pre všetkých, ktorí by sa našli v situácii, že ho potrebujú. Objavia sa tu občas aj príbehy týkajúce sa (ne)zvyčajnosti tejto krajiny. Vyvíjam sa a snažím sa pochopiť tento svet cez každodenné stretnutia a skúsenosti. Ale v prvom rade sa snažím žiť a nechať žiť. Zoznam autorových rubrík:  ŠkótskoPríbehy z detského svetaNa umeleckú nôtuSúkromnéNezaradenéO duševnom zdraví

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu